Komunikat prasowy: W Zenbox od zawsze stawiamy na wygodę klientów oraz bezpieczeństwo ich danych. Kilka lat temu, jako pierwsi w Polsce, wprowadziliśmy kopie bezpieczeństwa cztery razy dziennie, a od dziś przyspieszamy ich wykonywanie do 3 TB danych w 4 godziny.

Dzięki temu nasi klienci mogą spać spokojnie wiedząc, że ich dane są bezpieczne jak nigdzie indziej. Testy nowego systemu kopii zapasowych trwały wiele miesięcy a jego budowa była podporządkowana stosowanym w naszej firmie procedurom tzw. disaster recovery, czyli odtwarzania awaryjnego.

Co to takiego? To zbiór procesów, polityki i procedur związanych z wznowieniem lub utrzymywaniem infrastruktury teleinformatycznej, krytycznej dla firmy, po wystąpieniu katastrofy naturalnej lub wywołanej przez człowieka. Jednym z jego elementów są właśnie kopie danych klientów cztery razy dziennie. 

Jednak to było dla nas za mało. Dotychczasowy, komercyjny system idera (obecnie pod nazwą r1soft) umożliwia bardzo szybkie wykonywanie kopii zapasowych, jednak z biegiem czasu stawał się niesamowicie wolny podczas ich przywracania. Również inwestycje w bardzo mocne serwery, przyspieszające ten proces maksymalnie, nie spełniały naszych oczekiwań. Cały czas szukaliśmy alternatywy.

Nasz cel był ambitny – 3 TB danych w 4 godziny, przy zachowaniu tej samej częstotliwości tworzenia kopii zapasowych. 

Dzisiaj, po ponad 6 miesiącach testów jesteśmy pewni, że nowy system jest niezawodny, stabilny i szalenie szybki. Jego standardowa prędkość przywracania danych dla Klienta to około 100 MB/s – to aż 10 razy szybciej niż dotychczas. Bez dysków SSD (które stosujemy od zawsze), a teraz również bez własnej chmury, nie byłoby to możliwe.

Dane naszych klientów, jak zawsze, będą niebywale bezpieczne. Dzięki własnej chmurze, gdzie dane zapisywane są na dwa dyski w obrębie jednego serwera, oraz dodatkowo na dwa dyski na innym serwerze, awaria całego serwera nie powoduje przerwy w działaniu usługi dłuższej niż 5 minut. 

Autor:

Kamil Niemira

Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Zenbox.pl. Fan wszystkiego co efektywne. Uważa, że im prościej, tym lepiej. Prywatnie: dumny ojciec pary już dorosłych żeglarzy, menedżer teamów żeglarskich, fan The Ocean Race, uwielbia swojego gravela, spacery nad morzem i czytać książki. Dużo książek :) Od wielu lat zasiada w jury Superbrands Award i Radzie Fundacji Po.Int oraz współpracuje w zakresie komunikacji z Jednostką Wojskową GROM.

Może ci się spodobać również

Laptop i ręce człowieka z nakładką tarczy.
Porady - 17 kwietnia 2025 12:28

Zero Trust Security w WordPress: Jak zabezpieczyć stronę przed nieautoryzowanym dostępem?

Bezpieczeństwo stron internetowych to temat, który nigdy nie traci na znaczeniu. W dobie rosnącej liczby ataków hakerskich, wycieków danych i zagrożeń typu brute force, tradycyjne podejście do ochrony stron WordPress może nie być wystarczające. Właśnie dlatego coraz więcej firm i administratorów stron internetowych wdraża model Zero Trust Security. Czym różni się Zero Trust od klasycznych […]

Więcej →

Ściana kodu html
Porady - 14 kwietnia 2025 12:53

Jak działa Git? Przewodnik dla początkujących

Git to jeden z najpopularniejszych systemów kontroli wersji na świecie. Jest używany przez programistów, administratorów systemów i zespoły IT do śledzenia zmian w kodzie i współpracy nad projektami. Dzięki niemu można tworzyć między innymi aplikacje internetowe i łatwo zarządzać w zespole historią plików, cofać zmiany i pracować nad różnymi funkcjami w niezależnych gałęziach. Wielu początkujących […]

Więcej →

Człowiek z mapą gotowy do migracji
Porady - 20 marca 2025 8:55

5 Najczęstszych błędów popełnianych podczas migracji strony internetowej na nowy serwer i jak ich uniknąć

Dobrze pamiętam gdy pierwszy raz zabierałem się za przeniesienie strony internetowej pomiędzy serwerami. Towarzyszyło mi uczucie zagubienia, kwestionowałem jeszcze wtedy bardzo swoje umiejętności, jednak powiedzenie „strach ma wielkie oczy” wyjątkowo dobrze wpisywało się w całą sytuację. Czy migracja strony www może być wyzwaniem? Oczywiście, jednak użyję tutaj mojego ulubionego zwrotu, „to zależy” od na przykład […]

Więcej →