Czat na stronie internetowej pozwala na sprawny i szybki kontakt z klientem. Dzięki niemu odwiedzający Twoją stronę może w szybki sposób otrzymać odpowiedź na nurtujące pytania bez konieczności wypełniania formularza kontaktowego. W dzisiejszym artykule pokażemy Tobie jak skonfigurować taki czat na Twojej stronie WordPress.
- zalety posiadania czatu na stronie internetowej,
- jakie możliwości daje uruchomienie czatu na stronie internetowej,
- w jaki sposób zainstalować czat na stronie WordPress,
Szybkie pytanie – szybka odpowiedź
Czat na stronie internetowej jest świetnym uzupełnieniem dla posiadanych już form komunikacji. W przeciwieństwie do kontaktu za pomocą formularza pozwala na bezpośredni kontakt z pracownikami firmy. Na takim kontakcie zyskują zazwyczaj obie strony. Odwiedzający stronę internetową, sięgają po tę formułę w sytuacji, kiedy mimo rozbudowanego opisu produktu lub usługi nie znajdują odpowiedzi na swoje pytania.
Dzięki szybkiej i bezpośredniej reakcji na otrzymaną wiadomość jako właściciel możesz bardzo szybko pomóc w rozwiązaniu problemu swojego klienta, mając przy tym wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
Korzystając z czatu możesz również sam podejść do klienta, który przegląda Twoją stronę internetową. Większość usług zapewniających funkcję czatu na żywo posiada taką opcję. Takie podejście do komunikacji przypomina obsługę klienta w prawdziwym sklepie. Oczywiście taka “zaczepka” i zaproszenie do rozmowy może się Tobie jako właścicielowi sklepu wydawać irytujące – szczególnie w przypadku jeżeli sam nie lubisz takiego rozwiązania. Pamiętaj jednak, że funkcja ta ma być przyjazna i przydatna przede wszystkim dla odwiedzających Twoją stronę 🙂
Live Chat vs Infolinia
Obecnie możliwości czatów na stronie internetowej pozwalają nie tylko na prowadzenie konwersacji pisanej – choć głównie z tego są znane. Za ich pomocą możliwe jest również komunikowanie się za pomocą tele i wideo rozmowy. Wykorzystanie takich możliwości za pomocą jednego narzędzia jest dosyć dużą oszczędnością. Koszty utrzymania oraz prowadzenia infolinii bywają naprawdę spore.
Niewątpliwą zaletą czatu jest również fakt, że jednocześnie jeden z konsultantów może prowadzić rozmowę z kilkoma klientami. W przypadku małej firmy taki sposób obsługi konsultanta może być naprawdę efektywny.
Warto zwrócić uwagę również na inne aspekty niż szybsza droga do zamknięcia sprzedaży. Jest to również udogodnienie dla osób z dysfunkcją słuchu, dla których taki format rozmowy na żywo jest zdecydowanie wygodniejszy.
Podsumowując, uruchamiając czat na stronie internetowej możesz zyskać:
- zwiększenie konwersji sprzedaży i zysków,
- bezpośrednią pomoc w dopasowaniu produktu lub usługi zmniejszając prawdopodobieństwo zwrotu omyłkowo zakupionego produktu,
- ułatwienie kontaktu dla osób odwiedzających Twój serwis,
- optymalizację kosztów – uruchomienie i utrzymanie czatu jest zdecydowanie dużo tańsze od uruchomienia i utrzymania infolinii,
Jest jednak jedno małe ale..
Uruchomienie czatu na stronie internetowej również ma swoje wady. Największym wyzwaniem do pokonania w komunikacji z klientem za pomocą live chatu jest pewna bariera psychologiczna. Jak już wspominaliśmy, niektórzy klienci bardzo chętnie korzystają z tego typu formuły komunikacji, ba nawet lubią być prowadzeni za rękę w całym procesie wyboru oraz zakupu.
Niestety, z Twojego serwisu internetowego mogą również korzystać osoby, którym dostępność czatu nie będzie przeszkadzała, aż do momentu pierwszego wyskakującego okienka z pytaniem “w czym mogę pomóc?”. O ile jeszcze okno czatu może zostać zminimalizowane, a użytkownik dokończy zapoznanie się z ofertą to w skrajnej sytuacji może opuścić on serwis porzucając swój koszyk zakupowy.
Kolejne dwie wady na jakie musisz zwrócić uwagę mają charakter bardziej techniczny. Uruchomienie czatu na stronie może wpłynąć na odbiór serwisu poprzez przypadkowe zakrycie ważnych elementów serwisu oraz jego spowolnienie ładowania. Dlatego przed wdrożeniem nowej funkcjonalności na stronie warto skonsultować się z grafikiem oraz programistą z którymi współpracujesz – pomogą oni Tobie w dopasowaniu nowego elementu na stronie oraz wykonają optymalizację jego działania.
Live Chat na WordPress – jaki wybrać?
Skrypt WordPress posiada możliwość integracji z wieloma usługami typu Live Chat. Dostępne wtyczki pozwalają zarówno na integrację z darmowymi jak i płatnymi rozwiązaniami. Ich funkcjonalność oraz dostępne opcje potrafią być bardzo zróżnicowane. Dlatego jeżeli chcesz wdrożyć taką funkcjonalność na swojej stronie polecamy zapoznanie się z kilkoma rozwiązaniami, testując je na przykład w testowej wersji strony.
Popularne wtyczki dostępne bezpośrednio w repozytorium WordPress to:
- Tawk.To Live Chat – darmowy Live Chat, który nie posiada żadnych ograniczeń co do ilości aktywnych agentów obsługujących czaty. Posiada również funkcję bota, personalizacji wiadomości powitalnych oraz możliwość oddania oceny i uwag, dla przeprowadzonej korespondencji.
- Smartsupp Live Czat – również darmowe rozwiązanie, pozwalające między innymi na prowadzenie wideo rozmów. Wersja darmowa posiada drobne ograniczenia, które można znieść wykupująć jeden z płatnych planów. Na uwagę zasługuje fakt iż wersja komercyjna pozwala również na integrację korespondencji z Facebook Messengerem.
- Tidio – Live Chat dostępny zarówno w wersji płatnej jak i darmowej. Naszym zdaniem zasługuje na miano prawdziwego kombajnu do obsługi klienta w formule czatów.
- Facebook Chat Plugin – całkowicie darmowy dodatek stworzony przez Facebook. Pozwala na integrację czatu z firmowym Messengerem.
Naszym zdaniem w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się dwóm darmowym rozwiązaniom – Tawk.To oraz Facebook Chat. Obie wtyczki posiadają funkcję czatu, nie limitują ilości aktywnych agentów a ich instalacja i konfiguracja jest bardzo prosta. Wtyczki te chcemy również opisać ze względu na ich popularność – co w przypadku problemów z ich działaniem czy konfiguracją przekłada się na możliwość skorzystania z pomocy silnej i zaangażowanej w ich rozwój społeczności.
Jak zintegrować czat Tawk.To w WordPress
Instalacja i integracja WordPress z wtyczką czatu Tawk.To jest bardzo prosta. Dodatek dostępny jest w repozytorium WordPress – znajdziesz go wpisując w wyszukiwarkę wtyczkę jej nazwę. Cały proces instalacji wtyczek WordPress z poziomu Kokpitu opisaliśmy w naszym poradniku w bazie wiedzy, który dostępny jest tutaj. Po instalacji wtyczki postępuj zgodnie z poniższymi krokami.
1. Przejdź do menu Wtyczki -> Zainstalowane wtyczki. Na liście zainstalowanych dodatków wyszukaj wtyczkę Tawk.To i kliknij w odnośik Włącz.
2. Następnie przejdź do jej ustawień klikając na odnośnik Settings, znajdujący się również w opisie wtyczki.
3. Pierwsza czynność jaką należy wykonać po aktywacji wtyczki to zalogowanie się do konta Tawk.To. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta dokonaj jego rejestracji klikając na przycisk Sign Up.
4. Po kliknięciu w przycisk zostaniesz przekierowany do strony rejestracyjnej. Rejestracja nowego konta jest w pełni darmowa i zajmuje mniej niż 30 sekund. Podczas rejestracji zostaniesz poproszony o wprowadzenie danych Twojej strony internetowej.
5. Ostatnim krokiem rejestracji konta jest wprowadzenie adresów e-mail dla agentów obsługujących czat. Pamiętaj, że dane te możesz uzupełnić w dowolnym momencie później 🙂
Ważne! Pamiętaj aby po zakończonej rejestracji aktywować swoje konto, za pomocą linku aktywacyjnego wysłanego na wskazany w formularzu rejestracyjnym adres.
6. Po zakończonej rejestracji wróć do zakładki przeglądarki, w której otwarta została konfiguracja wtyczki. Zaraz po zalogowaniu zostaniesz poproszony o wybór strony wskazanej podczas rejestracji oraz widgetu na stronę.
Wprowadzone zmiany zapisz klikając w przycisk Use selected widget.
7. To już wszystko czat został zintegrowany ze stroną. Po jej otworzeniu wyświetlony zostanie dymek zachęcający do rozmowy.
Cała obsługa czatu realizowana jest przez agenta za pomocą specjalnego panelu na stronie tawk.to, który wyświetlany jest po zalogowaniu. Po stronie tego panelu możesz również dostosować wizualnie cały widget, zmienić jego język oraz wiadomości powitalne przesyłane przez bota.
Integracja Facebook Chat na WordPressie
Tak jak w przypadku wtyczki Tawk.To, dodatek od firmy Meta (Facebook) dostępny jest bezpośrednio w repozytorium wtyczek WordPress. Instalacja wtyczki jest również prosta – wystarczy, że w wyszukiwarce wtyczek wyszukasz słowa kluczowe “Facebook Chat”. Po instalacji wtyczki dokonaj jej szybkiej aktywacji klikając na przycisk Włącz.
Po instalacji wtyczki postępu zgodnie z dwoma prostymi krokami, które pozwolą na dodanie widgetu oraz powiązanie dodatku ze stroną Twojej marki.
1. Przejdź do ustawień wtyczki Facebook Chat w menu Ustawienia.
2. Następnie rozpocznij proces integracji. W tym celu kliknij na dostępną opcję Setup Chat Plugin.
3. W wyświetlonym oknie zostaniesz poproszony o zalogowanie się na swoje konto Facebook. Następnie z dostępnej listy wybierz stronę marki która jest powiązana z Twoją stroną.
4. Kolejnym krokiem zostaniesz poproszony o konfigurację automatyzacji i wtyczki czatu.
W zakładce Automatyzacje możesz:
- określić wiadomości pozdrowienia oraz powitalną,
- godziny dostępności czatu,
- listę często zadawanych pytań wraz z odpowiedziami
Druga zakładka – Dostosuj wtyczkę Wtyczka czatu, pozwala między innymi na:
- język formularza,
- dostępność czatu dla gości – to jest bardzo ważna decyzja, pozwalająca na udostępnienie czatu również dla użytkowników anonimowych, czyli takich którzy nie mają konta na portalu Facebook,
- format, styl oraz pozycję przycisku czatu,
4. Po wprowadzeniu pierwszej konfiguracji wystarczy, że klikniesz w przycisk Opublikuj. I to wszystko, czat został już uruchomiony na stronie.
Wszystkie wiadomości wysyłane przez Twoich klientów będą trafiały bezpośrednio na firmy Messenger, gdzie możesz prowadzić z nimi wszystkie czaty. Zaletą tego rozwiązania jest również możliwość skorzystania z zapisanej historii korespondencji.
Podsumowanie
Jak widzisz instalacja oraz konfiguracja czatu na stronie nie jest wcale taka skomplikowana oraz nie wymaga zaawansowanej wiedzy programistycznej. Również same możliwości daje taka forma kontaktu są zachęcające do jego wypróbowania. A czy Ty korzystasz już takiego rozwiązania na swojej stronie internetowej? Podziel się z nami swoją opinią oraz rozwiązaniami z jakich korzystasz 🙂