Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, prawdopodobnie zastanawiasz się, jakiego systemu zarządzania treścią użyć. Jednym z najpopularniejszych i najprostszych rozwiązań jest WordPress, który pozwala na szybkie i łatwe tworzenie profesjonalnych stron www. Jednak popularność WordPressa ma też swoją cenę — jest on częstym celem ataków cyberprzestępców, którzy wykorzystują luki w zabezpieczeniach wtyczek, motywów lub samego WordPressa. Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o regularne aktualizacje wszystkich elementów naszej strony. W tym artykule dowiesz się, jak zarządzać automatycznymi aktualizacjami WordPressa i jak dostosować je do swoich potrzeb.

Jakie są domyślne ustawienia aktualizacji w WordPressie?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć o automatycznych aktualizacjach WordPressa, jest to, że są one domyślnie włączone dla wszystkich stron stworzonych na tym CMS. Takie aktualizacje dotyczą jednak samego core WordPress. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dostosować to i, w jaki sposób będą one wykonywane. Zatem na początku sprawdzimy w jaki sposób automatyczne aktualizacje ustawione są domyślnie i zastanowimy się, czy w ogóle warto to zmieniać.

Aktualizacje core, czyli samego silnika WordPressa

Najwięcej zmian wprowadzają aktualizacje wersji głównych (np. aktualizacja z 6.1 na 6.2). Aktualizacje te najczęściej wprowadzają nowe funkcje oraz znaczne usprawnienia, nie są one instalowane automatycznie i można je wykonać tylko z własnej inicjatywy.

Aktualizacje pomniejszych wersji (np. z 6.1.1 do 6.1.2) to aktualizacje, które wprowadzają krytyczne poprawki i domyślnie instalowane są one automatycznie. Wersje te najczęściej wprowadzają poprawki bezpieczeństwa i drobnych błędów. Instalacja pomniejszych wersji jest całkowicie bezpieczna, dlatego instalowane są bez ingerencji użytkownika.

Dodatkowo, WordPress automatycznie aktualizuje również pliki tłumaczeń systemowych, w których stale wprowadzane są poprawki.

Aktualizacje motywów i wtyczek

Domyślnie motywy i wtyczki nie są automatycznie aktualizowane do nowszych wersji. Jak najbardziej istnieje wiele mechanizmów, które pozwalają na ustawienie automatycznych aktualizacji wtyczek i motywów, jednak domyślnie aktualizacje te odbywają się tylko na polecenie użytkownika.

Czy domyślne ustawienia są odpowiednie i dobre dla użytkownika?

Wiemy już, że domyślnie WordPress automatycznie instaluje tylko aktualizacje pomniejszych wersji silnika, a reszta aktualizacji leży po stronie użytkownika.

Rozwiązanie takie jest odpowiedzialnym podejściem ze strony twórców WordPressa. Zapewnia ono automatyczny dostęp do krytycznych poprawek bezpieczeństwa bez ingerencji w resztę poważniejszych aktualizacji, dając użytkownikowi możliwość wykonania ręcznie aktualizacji. Samodzielne aktualizacje pozwalają na odpowiednie przygotowanie poprzez np. wykonanie kopii zapasowej lub włączenie tymczasowo trybu konserwacyjnego.

laptop na biurku z uruchomionym WordPressem

Czy automatyczna aktualizacja wszystkich składników WordPressa to dobry pomysł?

Pewnie w większości przypadków po wejściu do panelu administracyjnego WordPressa widzisz informację o nowych aktualizacjach wtyczek, motywów. Może Ci wtedy wpaść do głowy pomysł, aby to wszystko zautomatyzować i nie musieć wykonywać aktualizacji ręcznie, a żeby robiły się same. Ale czy to na pewno dobry pomysł, czy może przepis na ciągłe błędy na stronie?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależne jest od tego jak zbudowana jest Twoja strona, jakich wtyczek oraz jakiego motywu używa i do czego jest ona przeznaczona.

Na prostych stronach, które korzystają z niewielkiej ilości wtyczek oraz nie mają wprowadzonych ręcznych modyfikacji w WordPressa, automatyczne aktualizacje faktycznie mogą się sprawdzić. W teorii, na takich stronach nie ma wielu rzeczy, które mogą ulec uszkodzeniu lub stracić kompatybilność. Jest to jednak zalecane tylko i wyłącznie dla użytkowników, którzy są świadomi ryzyka, że cokolwiek może się popsuć podczas automatycznych aktualizacji. Przy wyborze tego rozwiązania warto tworzyć automatyczne kopie zapasowe, aby zawsze móc w razie czego przywrócić stronę do czasu sprzed aktualizacji.

Podpowiadamy: W zenbox kopie zapasowe tworzone są automatycznie więc nie musisz robić tego samodzielnie. Więcej informacji na ten temat znajduje się w tym artykule pomocy.

Jeśli jednak Twoja strona generuje duży ruch lub jest to sklep, to najprawdopodobniej korzysta z wielu wtyczek i funkcjonalności. Nierzadko również sam motyw jest modyfikowany w zależności od potrzeb.
W takich sytuacjach automatyczne aktualizacje WordPressa mogą dołożyć pracy i problemów, zamiast zaoszczędzić czas. O ile aktualizowanie WordPressa jest ważne, o tyle trzeba pamiętać, aby robić to z głową i odpowiedzialnie, aby uniknąć jakichkolwiek powikłań.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z tzw. Staging Site. Rozwiązanie to pozwala na stworzenie testowej wersji witryny i wykonywanie jakichkolwiek zmian lub aktualizacji bez ingerencji w główną stronę, którą widzą Twoi potencjalni klienci. W przypadku awarii strony testowej możesz znaleźć odpowiednie rozwiązanie bez przerw w dostępie do strony dla klientów. Po rozwiązaniu problemu możesz z łatwością zsynchronizować zmiany z główną stroną i nie obawiać się jakichkolwiek przerw w dostępie. Więcej informacji na temat Staging Site przeczytasz we wpisie na naszym blogu: Co to jest Staging Site i dlaczego warto z niego korzystać?

Co jeśli automatyczna aktualizacja WordPressa lub jego komponentów zawiedzie?

Każda aktualizacja WordPressa do nowszej wersji głównej, a także aktualizacja wtyczek czy motywów może powodować problemy z kompatybilnością na stronie. Jest to jeden z głównych powodów, dla którego WordPress automatycznie aktualizuje tylko pomniejsze wersje, a resztę pozostawia użytkownikowi.

Takie problemy z kompatybilnością przejawiać się mogą np. poprzez nieprawidłowe wyświetlanie strony, problemy z niektórymi funkcjami strony (jak np. formularz kontaktowy), a nawet cała strona może być niedostępna i wyświetlać błąd każdemu odwiedzającemu. Jeśli zatem podczas automatycznej aktualizacji coś pójdzie nie tak, strona nie będzie działać prawidłowo, póki tego nie naprawisz samodzielnie.

Prędzej czy później i tak konieczna będzie aktualizacja wersji głównej WordPressa lub krytycznych wtyczek. Bezpieczniej jednak będzie jeśli proces ten odbędzie się pod Twoim okiem, po wykonaniu kopii zapasowej, a nie samoczynnie w środku nocy, a ewentualne problemy będziesz w stanie rozwiązać dopiero rano.

Dodatkowo, podczas aktualizacji ręcznej, wiesz, co i kiedy dokładnie aktualizujesz. Jeśli po aktualizacji którejś wtyczki lub motywu strona przestanie działać prawidłowo, to będziesz wiedział, że to właśnie ona. W przypadku automatycznych aktualizacji nie wiemy tak naprawdę co i kiedy się aktualizuje, co powoduje, że diagnoza ewentualnych problemów zajmuje znacznie dłużej.

Aktualizacja WordPressa oraz jego komponentów to jednak nie wszystko. Duże znaczenie odgrywa wersja PHP, na której działa strona. Czasami po aktualizacji może okazać się, że konieczna jest zmiana wersji PHP na nowszą ze względu na wprowadzone zmiany, które korzystają właśnie z nowszej wersji PHP. Wersja PHP na serwerach nie zmienia się automatycznie. Jeśli wystąpiłaby taka konieczność po automatycznej aktualizacji, to strona nie będzie działać prawidłowo do momentu, aż nie zmienisz wersji PHP na odpowiednią.

Podpowiadamy: W zenbox wersję PHP używaną na danej domenie możesz zmienić z łatwością samodzielnie. Wystarczy, że skorzystasz z tej instrukcji.

Jak włączyć automatyczną aktualizację WordPressa

Jeśli mimo wszystko chcesz uruchomić automatyczną aktualizację wtyczek, motywów oraz wersji głównych WordPressa, to poniżej opiszę dwa sposoby, na jakie można to zrobić. Automatyczne aktualizacje można uruchomić zarówno ręcznie jak i za pomocą wtyczki.

Ręczne ustawienie w plikach wp-config.php oraz functions.php

Automatyczne aktualizacje wersji głównych WordPressa możemy skonfigurować w pliku wp-config.php. Plik ten znajduje się w głównym katalogu WordPressa. Aktualizacje motywów i wtyczek konfigurujemy jednak w pliku functions.php. Plik ten znajduje się w katalogu z Twoim motywem potomnym.

Włączenie automatycznej aktualizacji wersji głównych (wp-config.php):

define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', true );

Włączenie automatycznej aktualizacji wtyczek (functions.php):

add_filter( ‘auto_update_plugin’ , ‘__return_true’ );

Włączenie automatycznej aktualizacji motywów (functions.php):

add_filter( ‘auto_update_theme’ , ‘__return_true’ );

Ustawienie automatycznych aktualizacji przy pomocy wtyczki

Automatyczna aktualizacja może być skonfigurowana również przy pomocy odpowiedniej wtyczki. Warto jednak mieć na uwadzę, że mimo iż instalacja wtyczki jest w pewnym sensie ułatwieniem, to z drugiej strony wtyczka taka zajmuje miejsce na serwerze i może potencjalnie zmniejszyć poziom bezpieczeństwa strony. Przykładową wtyczką, która pozwoli na ustawienie automatycznych aktualizacji jest Easy Updates Manager.

Aby zainstalować wtyczkę, należy w pierwszej kolejności zalogować się do kokpitu WordPressa. Następnie należy przejść odpowiednio do zakładki Wtyczki -> Dodaj nową. W oknie wyszukiwania należy wpisać Easy Updates Manager. Po zainstalowaniu wtyczki należy wybrać opcję Włącz wtyczkę.

Po prawidłowym zainstalowaniu wtyczki w sekcji Kokpit pojawi się opcja Updates options lub na pasku na górze po prostu opcja Updates. W zakładkach tych masz możliwość konfiguracji aktualizacji wykonywanych przez wtyczkę. Możesz również osobno kontrolować, które komponenty WordPressa mają się automatycznie aktualizować.

lista opcji konfiguracyjnych wtyczki Easy Updates Manager

Jak wyłączyć automatyczną aktualizację WordPressa

Jeśli chcesz całkowicie zrezygnować z automatycznych aktualizacji całego WordPressa lub niektórych komponentów, to również można to zrobić ręcznie lub przy użyciu wspomnianej już wyżej wtyczki. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się wyłączyć automatyczne aktualizacje, to konieczne będzie na bieżąco samodzielne sprawdzanie dostępności aktualizacji i wykonywanie ich.

Podpowiadamy: Większość wtyczek oraz motywów informuje o możliwości wykonania aktualizacji do nowszej wersji. Wystarczy, że zalogujesz się do kokpitu WordPressa i przejdziesz do zakładki Kokpit -> Aktualizacje.

Ręczne wyłączenie automatycznych aktualizacji

W celu wyłączenia automatycznych aktualizacji konieczna będzie modyfikacja plików wp-config.php oraz functions.php. Pliki te znajdują się odpowiednio w głównym katalogu WordPressa oraz w katalogu motywu potomnego.

Całkowite wyłączenie wszystkich typów automatycznych aktualizacji (wp-config.php):

define( 'AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED', true );

Wyłączenie automatycznej aktualizacji silnika WordPressa (wp-config.php):

define( ‘WP_AUTO_UPDATE_CORE’ , false );

Wyłączenie automatycznej aktualizacji wtyczek (functions.php):

add_filter( ‘auto_update_plugin’ , ‘__return_false’ );

Wyłączenie automatycznej aktualizacji motywów (functions.php):

add_filter( ‘auto_update_theme’ , ‘__return_false’ );

Wyłączenie automatycznych aktualizacji przy pomocy wtyczki

Wtyczka Easy Updates Manager nie tylko pozwala na włączenie automatycznych aktualizacji, ale również na ich pełne lub częściowe wyłączenie. W celu pełnego wyłączenia automatycznych aktualizacji wystarczy użyć przycisku Disable all updates.

opcje wyłączenia wszystkich aktualizacji poprzeez wtyczkę Easy Updates Manager

Kolejnymi opcjami poniżej możesz zarządzać aktualizacjami wszystkich komponentów WordPressa osobno.

zarządzanie aktualizacjami poprzez wtyczkę Easy Updates Manager

Jeśli jednak zechcesz cofnąć zmiany i przywrócić automatyczne aktualizacje do domyślnych opcji, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z przycisku WordPress default settings.

szybka konfiguracja aktualizacji poprzez wtyczkę Easy Updates Manager

Po przywróceniu domyślnych opcji oczywiście możesz usunąć wtyczkę jeśli nie będzie w przyszłości używana. Usunięcia wtyczki możesz dokonać przechodząc do zakładki Wtyczki, następnie wyłączając i usuwając wtyczkę.

Co jeśli automatyczna aktualizacja WordPressa zawiedzie?

Może się zdarzyć, że automatyczna aktualizacja WordPressa zawiedzie i strona przestanie wyświetlać się, bądź działać prawidłowo. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przywrócenie strony z kopii zapasowej z momentu przed instalacją aktualizacji.

W ramach usług posiadanych w zenbox masz możliwość przywrócenia kopii zapasowej zarówno plików jak i baz danych utrzymywanych na usłudze. W zenbox kopie zapasowe tworzone są automatycznie co 6 godzin i przechowywane do 7 dni wstecz. Kopię zapasową możesz przywrócić w pełni samodzielnie.

Podsumowanie

Automatyczne aktualizacje WordPressa dają w pewnym sensie swobodę. Nie trzeba pamiętać o ich wykonywaniu, a WordPress zawsze jest aktualny. Z drugiej strony, domyślne ustawienia nie są takie przez przypadek. Jest to przemyślane działanie, które zostało wdrożone dla dobra użytkowników, aby WordPress automatycznie aktualizował tylko krytyczne rzeczy.

Przy aktualizacji WordPressa zawsze może coś pójść nie po Twojej myśli. Nie oznacza to jednak, że należy unikać aktualizacji, wręcz przeciwnie. Aktualizacje są krytyczne dla zachowania bezpieczeństwa strony oraz korzystania z najnowszych funkcji.

Musisz pamiętać, że im więcej aktualizacji skonfigurujesz tak, aby wykonywały się automatycznie, to zwiększa się ryzyko, że coś na stronie może przestać działać prawidłowo po takich aktualizacjach. Z drugiej strony jednak, jeśli wyłączysz wszystkie automatyczne aktualizacje, to musisz pamiętać, aby aktualizować wszystko samodzielnie na bieżąco. Jeśli nie będziesz aktualizować strony, to zwiększasz ryzyko infekcji poprzez “dziury” w zabezpieczeniach.

Autor:

root

Może ci się spodobać również

kłódka https ssl
Porady - 27 października 2023 15:49

Protokół HTTP a HTTPS – jaka jest różnica między nimi?

Podczas przeglądania Internetu mogłeś zauważyć, że niektóre strony internetowe zaczynają się od „http://”, podczas gdy inne zaczynają się od „https://”. Czasami również oznaczone jest to kłódką na pasku adresu URL. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między tymi dwoma protokołami? W tym artykule omówimy różnice między HTTP a HTTPS oraz pokażemy jak samodzielnie możesz […]

Więcej →

Koperty z pocztą symbolizujące pocztę e-mail
WordPress - 6 października 2023 15:01

Jak założyć skrzynkę e-mail we własnej domenie oraz dlaczego warto to zrobić?

Skrzynka e-mail to nieodłączny element naszej codzienności. Używamy jej do komunikacji, rejestracji na różnych stronach, odbierania ważnych wiadomości i ofert. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jakiego dostawcę usługi pocztowej wybrać? Na rynku mamy przecież wielu dostawców usług poczty, między innymi Gmail, Outlook czy nasze rodzime usługi dostarczane w ramach portali informacyjnych. Moim zdaniem powinieneś mieć […]

Więcej →