Kwestia rejestracji i utrzymywania domeny wydaje się na pierwszy rzut oka sprawą bardzo prostą i faktycznie jest w tym wiele prawdy. Wystarczy przecież zamówić ją u odpowiedniego operatora, który zajmie się nią w naszym imieniu i pomoże w razie jakichkolwiek problemów. Mimo swojej prostoty temat ten skrywa kilka ciekawych faktów, które mogą cię nieźle zaskoczyć. Pozwól, zatem że zdradzę Ci tajne informacje na temat 10 rzeczy, których nie wiesz o domenach internetowych 🙂

W tym artykule przybliżę Ci:
 • kto jest odpowiedzialny za utrzymanie domen internetowych,
 • jak wygląda cykl życia domen internetowych,
 • czy domeny IDN dostępne są tylko w Polsce,
 • jakie dodatkowe funkcje zapewnia rejestr domen,
 • czym różni się transfer domeny od migracji

Fakt 1 – Gdzie dokładnie zarejestrowana jest moja domena?

Każda polska domena zarządzana jest bezpośrednio w ramach systemów informatycznych NASK czyli Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej oraz utworzony w ramach niej Krajowy Rejestr Domen. Każdy usługodawca, który oferuje możliwość rejestracji domen polskich powinien posiadać odpowiednią umowę z NASKiem w ramach którego są one rejestrowane oraz odnawiane.

Nadrzędny rejestr zajmuje się również rozwiązywaniem sporów o domeny oraz współpracą z innymi organami państwowymi, na przykład Policją.

Poza polskim rejestratorem domen NASK istnieją również inne rejestry związane z innymi rozszerzenia TLD domen. Dla przykładu:  Domeny .com zarządzane są przez ICANN, a .be przez DNS Belgium.

Ciekawostka: Czy wiesz, że NASK odpowiedzialny za polską domenę internetową obchodził w tym roku swoją 32 rocznicę ustanowienia domeny krajowej .pl? Ilość zarejestrowanych domen w Polsce wynosi zawrotne 2,52 miliona w raporcie za 3Q 2022.

Fakt 2 – Dlaczego nazwa mojej domeny z polskimi znakami wygląda dziwnie?

Często po dodaniu domeny do konta hostingowego możesz spotkać się z sytuacją, gdy przykładowo domena o zapisie żabka.pl będzie wyglądać inaczej – xn--abka-99a.pl.

Nie jest to oczywiście powód do niepokoju, gdyż dla domen z niestandardowymi znakami stworzono osobną klasyfikację — IDN czyli internationalized domain name. Znaki diakrytyczne dla innych języków, lub inne niż łaciński alfabety zapisane są w ciągach znaków ASCII. Pozwala to, aby systemy informatyczne mogły je poprawnie zinterpretować.

Domeny IDN można spotkać nie tylko w Polsce. Dla nich przewidziano zapis zarówno rejestrowanego ciągu znaków dla domen ccTLD jak i samego rozszerzenia domeny TLD:

 • znaki w uproszczonym chińskim – .中国
 • chińskim tradycyjnym – .中國
 • znaki w piśmie arabskim – .شبكة
 • cyrylica używana w Federacji Rosyjskiej – .рф

Ciekawostka: Czy wiesz, że łącznie na świecie zostało zarejestrowanych 2,2 miliona domen IDN? Prym w rejestracji tego typu domen wiedzie .中国 czyli domeny .cn. Więcej informacji znajdziesz w statystyce na stronie idnwordlreport.eu.

Fakt 3 – Domeny internetowe mają swój cykl życia

Każda domena rejestrowana jest na konkretny okres rozliczeniowy. Co za tym idzie po jego zakończeniu zmienia się jej status zgodnie z procedurami nadrzędnego rejestratora. Na ogół jest to ustandaryzowany stan, niemniej niektóre domeny TLD mogą posiadać własne, indywidualne statusy.

Domeny polskie, które najbardziej nas interesują, po wygaśnięciu wpadają do tak zwanej kwarantanny. Wówczas każda usługa – strona www lub poczta e-mail – przypisana do jej adresu przestaje działać. Kwarantanna trwa 30 dni, w tym czasie możliwe jest jeszcze jej odnowienie. Należy jednak pamiętać, że odnowienie domeny polskiej po jej wygaśnięciu wiążę się z dodatkowymi kosztami.

Po upłynięciu 30 dni domena zwalniana jest do rejestracji dnia następnego, czyli de facto po 31 dniach.

Innym przypadkiem jest domena globalna (.com .net, .org, .biz, .info), która ma nieco inną procedurę wygasania. Do 45 dni po zakończeniu jej okresu rozliczeniowego istnieje możliwość odnowienia w standardowej cenie. Po następnych 30 dniach będzie można ją odnowić za dodatkową opłatą. Po upływie kolejnych 5 dni domena zostaje bezpowrotnie zwolniona do rejestracji.

Ciekawostka: W przypadku polskich domen rejestr NASK udostępnia codziennie listę, na której znajdują się wygasłe już domeny internetowe zwolnione do ponownej rejestracji. Lista domen usuniętych aktualizowana jest po godzinie 8:00 – warto weryfikować ja w poszukiwaniu ciekawych adresów, które zostały zwolnione.

Okresy rozliczeniowe domeny, o których warto pamiętać

Kwarantanna lub Quarantine — okres w którym domenę można jeszcze odnowić za uiszczeniem opłaty za odnowienie oraz dodatkowej za przywrócenie. 

Grace Period — domeny w tym okresie możliwe są do odnowienia za uiszczeniem standardowej opłaty

Renewal Period — czyli dostępny okres rozliczeniowy domeny, wahać się może od 1 do 10 lat w zależności od jej rodzaju. Warto pamiętać, że niektórych domen nie można odnawiać dwa razy w tym samym okresie rozliczeniowym tj. w tym samym roku. Domeny polskie objęte są tą restrykcją.

Transfer Period — czas, w którym można transferować domenę. Domeny polskie obarczone są ograniczeniem, w którym przez 5 następnych dni po rejestracji lub transferze nie można jej ponownie transferować.

Ciekawostka: Statusy domen możesz sprawdzić w dowolnym momencie za pomocą publicznych baz WHOIS. Na naszym blogu opisaliśmy, w jaki sposób korzystać z WHOIS.

Fakt 4 – Różne domeny to różne zasady ich rejestracji

Zgodnie z powyższym przykładem, różne rodzaje domen mają zupełnie inne zasady co do cyklu ich życia czy rejestracji.

Część z nich wymaga przesłania do nadrzędnego rejestratora dodatkowych dokumentów, potwierdzających związek z tymże krajem. Do takich dokumentów należą między innymi:

 • numery identyfikacyjne oraz podatkowe w przypadku firm,
 • numery dowodów osobistych, prawa jazdy, paszportu w przypadku obcokrajowców,
 • skany oświadczeń lub ich akceptacja online,
 • skany dokumentów księgowych – faktur – potwierdzających związek handlowy z krajem,
 • oświadczenie potwierdzające zamieszkanie w danych kraju,

Fakt 5 – Transfer domeny nie jest równoznaczny z migracją strony i poczty

Wielu klientów zwraca się do nas z pytaniem, czy transfer domeny pozwoli na przeniesienie całości jej treści do zenbox. Oczywiście jest to jedynie część całego procesu migracji do zenbox, którym kompleksowo zajmuje się odpowiedni dział w naszej firmie.

Transfer domeny polega jedynie na niejako przeniesieniu jej od jednego usługodawcy pełniącego rolę rejestru do drugiego. Wiąże się to również ze zmianą firmy, w ramach której odnowienie domeny jest wykonywane oraz zarządzania jej konfiguracją. Wspomniane ustawienia domeny podczas transferu nie zmieniają się.

Transfer domeny - inforgrafika jak wykonać transfer do zenbox

Fakt 6 – Dodatkowe funkcje domeny w ramach rejestru

Większość rejestrów zapewnia dodatkowe możliwości zabezpieczenia domen lub danych osobowych w ramach swoich usług. Na przykładzie NASK opiszę kilka z najważniejszych.

DNSSEC to dodatkowe zabezpieczenie, które tworzy bezpieczny system nazw domen. Wprowadza ono dodatkowe podpisy kryptograficzne dla strefy domeny. Podpisy dodawane są automatycznie do już istniejących rekordów DNS. DNSSEC opiera się na kryptografii klucza publicznego, certyfikatach i podpisach cyfrowych.

Registry Lock to kolejna usługa, która pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa domeny. Uniemożliwia ona bowiem między innymi zmianę konfiguracji DNS, jej delegacji, danych abonenta, transferu. Jest to funkcja, którą można włączyć dla domen utrzymywanych w zenbox.

Opcja – to inaczej możliwość zarezerwowania domeny do rejestracji na konkretny okres. Funkcja ta uniemożliwia innym podmiotom na jej podebranie nawet w przypadku wygaśnięcia

Fakt 7 –  Rejestracja domen bez hostingu jest możliwa

Aby zarejestrować domenę, nie jest konieczne zakupienie również innych usług, przykładowo certyfikatu SSL lub konta hostingowego. W przypadku rejestracji w zenbox taka domena domyślnie dodawana jest do parkingu. Dzięki temu automatycznie tworzona jest jej strefa DNS. Można nią oczywiście dowolnie edytować tak, aby skierować domenę na konkretne serwery hostingowe lub pocztowe.

Podpowiadamy: W sytuacji, jeżeli posiadasz usługę hostingową u zewnętrznego operatora, a w zenbox posiadasz wyłącznie domenę internetową możesz dokonać zmiany adresów DNS domeny. Dzięki temu skierujesz ją całkowicie na usługę hostingową, który posiadasz.

Podsumowanie

Temat domen internetowych i ich rejestracji może wydawać się z początku niezrozumiały i skomplikowany. W rzeczywistości podstawy są bardzo proste — szczególnie na użytkownika końcowego, który nie musi martwić się technicznymi zawiłościami. Za obsługę techniczną odpowiedzialne są rejestry domen oraz usługodawcy.

A czy Ty wiedziałeś o wszystkich ciekawostkach, które przedstawiliśmy? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach!

Autor:

Maciej Ignacyk

Może ci się spodobać również

kłódka https ssl
Porady - 27 października 2023 15:49

Protokół HTTP a HTTPS – jaka jest różnica między nimi?

Podczas przeglądania Internetu mogłeś zauważyć, że niektóre strony internetowe zaczynają się od „http://”, podczas gdy inne zaczynają się od „https://”. Czasami również oznaczone jest to kłódką na pasku adresu URL. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaka jest różnica między tymi dwoma protokołami? W tym artykule omówimy różnice między HTTP a HTTPS oraz pokażemy jak samodzielnie możesz […]

Więcej →

Koperty z pocztą symbolizujące pocztę e-mail
WordPress - 6 października 2023 15:01

Jak założyć skrzynkę e-mail we własnej domenie oraz dlaczego warto to zrobić?

Skrzynka e-mail to nieodłączny element naszej codzienności. Używamy jej do komunikacji, rejestracji na różnych stronach, odbierania ważnych wiadomości i ofert. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jakiego dostawcę usługi pocztowej wybrać? Na rynku mamy przecież wielu dostawców usług poczty, między innymi Gmail, Outlook czy nasze rodzime usługi dostarczane w ramach portali informacyjnych. Moim zdaniem powinieneś mieć […]

Więcej →